Nadwaga i otyłość to poważny problem zdrowotny, który dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Schorzenie to często jest lekceważone, a tymczasem może prowadzić do wielu groźnych powikłań, takich jak chociażby stłuszczenie wątroby, nadciśnienie, bezdech nocny, nietolerancja glukozy czy oporność na insulinę. Wszystko to sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to różnorodniejsze środki na odchudzanie.

Są to suplementy diety, a więc jak sama nazwa wskazuje, mają one na celu uzupełnienie codziennego jadłospisu w określone składniki spożywcze, które mogą przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Odchudzanie – proces złożony i długotrwały

Odchudzanie jest procesem długotrwałym oraz wymagającym mnóstwa silnej woli. Ma on na celu przede wszystkim zmniejszenie masy ciała, która zapewni optymalny stan zdrowia i zmniejszy ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń. Proces ten, w ujęciu biologicznym, zmierza do poprawy trawienia oraz spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej, a w rezultacie do ogólnej zmiany odżywiania.

Wbrew pozorom, odchudzanie nie polega wyłącznie na bezpośredniej utracie kilogramów. Prawidłowo przeprowadzona kuracja:

  • prowadzi do stopniowego ubytku tkanki tłuszczowej,
  • zapewnia odpowiednią ochronę mięśni,
  • pozwala na stopniowy ubytek masy ciała, wynoszący od 0,5 do 1 kg tygodniowo,
  • nie dopuszcza do pojawienia się tzw. efektu jo-jo (jest to jedna z najgroźniejszych konsekwencji szybkiego odchudzania).

Zdrowe i rozsądne odchudzanie powinno się opierać przede wszystkim na diagnostyce stanu wyjściowego, a następnie na jej podstawie powinien zostać rozplanowany plan działania, w skład którego wchodzą: odpowiednia dieta, działająca suplementacja oraz aktywność fizyczna.

Jedno i wieloskładnikowe preparaty na odchudzanie

Środki odchudzające mogą być preparatami jedno bądź wieloskładnikowymi, opierającymi się na witaminach, minerałach, pierwiastkach śladowych, a także wyciągach roślinno-ziołowych. Tego typu suplementy diety mogą:

  • ograniczać wchłanianie cukrów i tłuszczów z pożywienia,
  • zmniejszyć apetyt i hamować łaknienie,
  • wspomagać proces spalania tkanki tłuszczowej,
  • przyspieszać przemianę materii.

Trzeba podkreślić, że środki wspomagające odchudzanie powinny jedynie stanowić uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej. Tylko wtedy są w stanie skutecznie wspomóc walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Środki na odchudzanie z błonnikiem

Wśród szerokiej gamy suplementów diety wspomagających proces spalania tkanki tłuszczowej znajdują się między innymi produkty z błonnikiem. Tego typu środki zawierają w składzie związki roślinnych ścian komórkowych, takie jak pektyny, celulozę, kutyny, ligniny, beta-glukany oraz śluzy roślinne.

Błonnik pokarmowy ma to do siebie, że wchłania wodę, dzięki czemu pęcznieje i zmniejsza uczucie głodu. Ponadto środki z błonnikiem ułatwiają wypróżnienia, regulują pracę jelit oraz przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Związek ten nie jest trawiony. Sięgając po środki odchudzające z błonnikiem w formie tabletek należy pamiętać, aby codziennie wypijać przynajmniej dwa litry wody.

Suplementy diety ze sprzężonym kwasem linolowym

Ostatnio bardzo szeroko reklamowane są środki wspomagające odchudzanie zawierające sprzężony kwas linolowy. Stanowi on mieszaninę ośmiu różnych izomerów nienasyconego, linolowego kwasu tłuszczowego, posiadających przestrzenną konfigurację trans lub cis. Kwasy te są obecne przede wszystkim w produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęcego.

Chociaż nie zostało jednoznacznie udowodnione pozytywne działanie preparatów ze sprzężonym kwasem linolowym na masę ciała, to wiadomo, że tego typu specyfiki mają korzystny wpływ na zwiększenie podstawowej przemiany materii. Dzięki swoim składnikom dodatkowo sprzyjają poprawie gospodarki lipidowej i przeciwdziałają odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Preparaty zawierające chitynę i l-karnitynę

Dużą popularnością wśród osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy cieszą się środki na odchudzanie wzbogacone l-karnityną. Jest to związek syntetyzowany w organizmie przez wątrobę, a powstaje z aminokwasów dostarczanych wraz z pożywieniem. L-karnityna umożliwia przejście spożytych kwasów tłuszczowych w głąb komórek, gdzie następnie jest produkowana energia. W ten sposób dostarcza sporej dawki energii i jednocześnie sprzyja spalaniu tłuszczów.

Równie często są wybierane środki odchudzające z chityną, która jest wielocukrem posiadającym strukturę podobną do celulozy. Składnik ten nie pełni roli odżywczej w organizmie człowieka i nie jest trawiony przez układ pokarmowy. Wpływa jednak korzystnie na jego funkcjonowanie i reguluję przemianę tłuszczów. Posiada specyficzne właściwości umożliwiające redukcję nadwagi, gdyż zmniejsza apetyty i hamuje wchłanianie cukrów i tłuszczów z przewodu pokarmowego. Chityna dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poziom cukru, korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego oraz wykazuje zdolność wiązania i usuwania kwasów żółciowych i cholesterolu z organizmu.

Inne substancje

Środki wspomagające odchudzanie mogą zawierać w składzie także wiele innych składników obniżających łaknienie i przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej. Wśród nich można znaleźć między innymi suplementy kofeiną, wyciągiem z zielonej herbaty, aloesem, rabarbarem czy z chromem. Wysoką skuteczność w redukcji zbędnych kilogramów posiadają także niskokaloryczne, gotowe produkty, takie jak zupy, koktajle, batony, itp. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy schudnąć, samie suplementy nie wystarczą. Konieczna jest zmiana diety oraz aktywność fizyczna.